Spis treści
Wirtualna linia jako alternatywa dla linii wytyczonych farbą lub taśmąPotrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Przemysłowa 10
40-020 Katowice
PL9542792700
Bezpieczna hala magazynowa to miejsce pracy, w którym zastosowane zostały nowoczesne systemy oznaczeń poziomych. Sprawdź najnowsze trendy w tym obszarze!
Oznakowanie poziome to podstawowa metoda stosowana w celu usprawnienia organizacji pracy na magazynie oraz zapewnienia personelowi większego bezpieczeństwa. Chodzi tutaj m.in. o wyznaczanie dróg komunikacyjnych i transportowych, a także o oznaczenie miejsc niebezpiecznych. Poniżej przedstawiamy nowoczesne metody znakowania, które warto zastosować w obiekcie magazynowym, a także w innych miejscach, w których panują szczególne warunki pracy (chłodnie, zakłady produkcyjne).
Wytyczenie osobnych ścieżek dla pracowników pieszych oraz korytarzy dla operatorów pojazdów sprawia, że ruch w przestrzeni magazynowej odbywa się sprawnie i bez zakłoceń. Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu posadzki pracownicy nie blokują się wzajemnie i rzadziej dochodzi do kolizji. Niestety w takich miejscach jak magazyny, huty, fabryki czy chłodnie linie wykonane za pomocą farby czy taśmy mogą zniszczyć się pod wpływem wzmożonego ruchu pracowników lub czynników środowiskowych (np. dużej wilgoci, związków chemicznych). Linie wykonane farbą czy taśmą mogą być również słabo widoczne ze względu na warunki oświetleniowe (ciemne pomieszczenie, zbyt jasne światło) lub zabrudzenie posadzki. Ponadto w razie zmian w organizacji ruchu dotychczasowe linie mogą wprowadzać chaos i doprowadzić do kolizji, więc trzeba je zamalować (lub zedrzeć) i wytyczyć nowe.
Trudne warunki atmosferyczne, zbyt słabe lub zbyt intensywne oświetlenie, posadzka pokryta grubą warstwą kurzu - to wszystko nie ma znaczenia, kiedy ścieżki wytycza Wirtualna linia. To nowoczesna metoda znakowania, w której farbę czy taśmę zastępuje laser lub światło LED. Urządzenie emituje wiązkę jasnego światła, która tworzy linię w dowolnie wybranym kolorze (np. zielonym, niebieskim, czerwonym, żółtym i białym) i odpowiednio dobranej szerokości. W ten sposób można wytyczyć korytarze, które zapewnią bezpieczne przemieszczanie się pracowników i sprawny transport towarów. Wirtualna Linia można służyć również do oznakowania miejsc niebezpiecznych, parkingów, podjazdów, stref załadunku i rozładunku czy obszarów wyłączonych z ruchu pojazdów.
Najważniejsze zalety Wirtualnej linii to:
Wytyczanie linii i korytarzy to nie jedyna metoda znakowania poziomego w magazynach czy zakładach produkcyjnych. W celu ochrony zdrowia i życia pracowników stosuje się również znaki ostrzegawcze oraz informacyjne, które można nakleić lub namalować na posadzce. Niestety takie oznaczenia mogą ulec zniszczeniu pod wpływem warunków pogodowych, intensywnej eksploatacji lub związków chemicznych. Znaki mogą być również słabo widoczne pod warstwą kurzu lub zostać przeoczone przez pracowników (np. ze względu na warunki oświetleniowe). Oznaczenia mogą po czasie stać się nieaktualne, np. ze względu na przeniesienie strefy przeładunkowej w inne miejsce. Aby nie wprowadzać pracowników w błąd, trzeba wówczas usunąć stare oznaczenia i nakleić lub namalować nowe.
W nowoczesnych magazynach odchodzi się od naklejek ostrzegawczych, ponieważ oznakowanie poziome można wykonać za pomocą rzutnika. Projektor LED znaków w BHP pozwala wyświetlić dowolny znak (gotowy wzór lub spersonalizowany komunikat), który może być wzmocniony przez pulsujące światło. Znak wyświetlony na posadzce jest intensywny i dobrze widoczny nawet przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych czy na mocno zabrudzonej posadzce. Wykonane za pomocą rzutnika oznakowanie jest wysoce odporne na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu można je zastosować także w miejscach, gdzie panują szczególne warunki (chłodnie, mroźnie, huty). Ponadto znak można łatwo dostosować do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, zmieniając jego wygląd czy położenie.
Przykładowe zastosowanie projektora LED w znakowaniu poziomym obejmuje:
W przeciwieństwie do znakowania wykonanego farbą, taśmą czy za pomocą specjalnych naklejek, wymienione systemy zapewniają dużą elastyczność. Oznakowanie wykonane przy pomocy rzutnika czy lasera można łatwo dostosować do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa, a w razie zmian w logistyce magazynowej zmodyfikować ich wygląd czy położenie. Można również zastosować dodatkowe rozwiązania (np. czujnik ruchu, pulsacyjne światło), dzięki którym oznakowanie jest trudniejsze do zignorowania i tym samym zapewnia większe bezpieczeństwo. Zarówno rzutnik LED, jak i Wirtualna linia, mają wiele zastosowań i w praktyce mogą okazać się bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż tradycyjne znakowanie, które trzeba co jakiś czas odnawiać.