Spis treści
Taśmy do znakowania magazynuPotrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Przemysłowa 10
40-020 Katowice
PL9542792700
Lepiej zapobiegać niż leczyć - to przysłowie można odnieść nie tylko do profilaktyki zdrowotnej, ale również do organizacji pracy w magazynie.
Świadomy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że dzięki odpowiednim zabezpieczeniom można zapobiec wypadkom, które miałyby poważne konsekwencje dla pracowników i całej firmy. Co więcej, wdrożenie systemów bezpieczeństwa może mieć korzystny wpływ na stawkę ubezpieczenia. W jakie zabezpieczenia może zainwestować przedsiębiorca?
To prawdopodobnie najprostsze i najtańsze rozwiązanie, za pomocą którego można zadbać o sprawną organizację pracy na magazynie. Wystarczy użyć taśm w różnych kolorach i nakleić je na podłodze w taki sposób, aby wytyczały granice poszczególnych stref na hali magazynowej. Można w ten sposób wyznaczyć ciągi komunikacyjne, miejsca rozładunku i załadunku towaru, drogi ewakuacyjne czy stanowiska robocze. Warto przy tym zainwestować w specjalne taśmy do znakowania magazynu, które charakteryzują się dużą odpornością (m.in. na ścieranie, wysokie i niskie temperatury) oraz bardzo dobrą przyczepnością.
O podobnym przeznaczeniu, aczkolwiek stanowiącym trwalszą alternatywę do taśm do znakowania magazynów, jest tzw. laserowa wirtualna linia bezpieczeństwa. Produkt, za pomocą wysokowydajnych lamp, pozwala na wyświetlanie linii w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym i białym, widocznych w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych.
Ochrona stóp do wózka paletowego to proste rozwiązanie dla pracowników korzystających z ręcznych wózków paletowych, czyli tak zwanych paleciaków. Polega ono na zabezpieczeniu kół wózka metalową osłoną, która zapobiega najechaniu paleciaka na stopę pracownika. W ten sposób można uniknąć bolesnych kontuzji, a także urazów wymagających długotrwałego leczenia i rehabilitacji (skręcenia, zmiażdżenia, złamania stopy). Nie warto zatem rezygnować z tego zabezpieczenia, tym bardziej, że ochrona stóp do wózka paletowego to rozwiązanie bardzo solidne i kompatybilne z większością modeli paleciaków.
Ścieżki komunikacyjne biegnące pomiędzy regałami magazynowymi przypominają skrzyżowania drogowe. Panuje na nich duży ruch i zdarza się, że dochodzi do kolizji pomiędzy użytkownikami, którzy przemieszczają się w różnych kierunkach. O kolizję pieszego z wózkiem widłowym nietrudno, ponieważ półki pełne towarów mocno ograniczają widoczność, a dochodzące zewsząd dźwięki utrudniają zlokalizowanie zagrożenia. Można jednak w łatwy sposób zapobiec wypadkom, instalując system ostrzegawczy do regałów CS. Jest to urządzenie, które należy zamontować na skrzyżowaniu ciągów komunikacyjnych, czyli na przykład na krawędzi regału. Po wykryciu ruchu z obu kierunków system zacznie emitować ostrzegawcze światło i sygnał dźwiękowy, dzięki czemu pracownicy będą świadomi nadchodzącego zagrożenia.
W magazynach o dużym natężeniu ruchu nieustannie dochodzi do mniej lub bardziej poważnych kolizji pracowników pieszych z pracownikami przemieszczającymi się w pojazdach. Można tego uniknąć, stosując nowoczesny system ostrzegawczy dla pieszych i wózków widłowych IPAS. Jest to zespół komunikujących się ze sobą urządzeń, które emitują sygnał (dźwiękowy, wibracyjny, świetlny) po zbliżeniu się do siebie na pewną odległość. Transpondery można zamontować m.in. na wózkach widłowych, na ubraniach pracowników (np. kaskach) czy maszynach. W zależności od potrzeb system może ostrzegać przed kolizją:
Dodatkowo system może emitować sygnał, który zainicjuje wybraną czynność, np. otwieranie bramy lub zmniejszenie prędkości wózka widłowego. Wszystko po to, aby pracownicy piesi mogli czuć się w pełni bezpiecznie, a operatorzy wózków widłowych zyskali większą swobodę i komfort pracy.
W rozległych magazynach, gdzie panuje nieustanny ruch i operatorzy pojazdów muszą pokonywać duże odległości, warto zainstalować system automatycznego ograniczenia prędkości. Na czym polega takie rozwiązanie? Otóż system składa się z dwóch rodzajów urządzeń:
Dzięki wzajemnej komunikacji nadajników i odbiorników wózek widłowy może automatycznie zmniejszyć prędkość, gdy zbliży się do danego miejsca. Tym sposobem pieszy zyskuje więcej czasu na odpowiednią reakcję, np. zejście z toru ruchu nadjeżdżającego pojazdu. Ograniczenie prędkości w strefie doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku tych operatorów, którzy są przyzwyczajeni do szybkiego przemieszczania się po hali magazynowej.