Spis treści
Z czego składa się magazyn?Potrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Przemysłowa 10
40-020 Katowice
PL9542792700
Magazyny odgrywają kluczową rolę w łańcuchu logistycznym, służąc jako miejsca przechowywania towarów przed ich dalszą dystrybucją lub sprzedażą. Ich konstrukcja i funkcjonowanie są ściśle dostosowane do specyfiki przechowywanych produktów.
Fundamentalne zadanie, jakie pełni magazyn w logistyce, wymaga doskonałej koordynacji pracy oraz wdrożenia rozwiązań zapewniających bezpieczne składowanie towarów. Te ostatnie różnią się m.in. właściwościami fizycznymi i przeznaczeniem, w związku z czym muszą być przechowywane w różnych warunkach. Jakie są rodzaje magazynów i czym charakteryzują się poszczególne obiekty?
Magazyn to miejsce, w których przechowywane są zapasy przeznaczone do produkcji, sprzedaży lub dalszej dystrybucji. Nie każdy obiekt składowania wygląda tak samo. Wiele towarów przechowuje się w budynkach, niektóre pod wiatami, a inne na otwartej przestrzeni. Jedno pozostaje niezmiennie - magazyn to kluczowe ogniwo w łańcuchu dostaw, w którym dochodzi do zorganizowanego przepływu towarów przyjmowanych i wydawanych.
Żeby magazyn w logistyce funkcjonował bez zarzutu, niezbędne jest zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników oraz optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Projekt magazynu musi uwzględniać nie tylko ilość i rodzaj przechowywanych towarów, ale również sprawny ich przepływ, a także czynnik ludzki (w tym bezpieczeństwo pracowników).
Z czego składa się magazyn? Do podstawowych elementów magazynu należą:
Nie każdy produkt wymaga takich samych warunków składowania. Niektóre mogą przebywać na wolnej przestrzeni, inne mają ograniczoną odporność na warunki atmosferyczne lub muszą bezwzględnie znajdować się w zamykanym pomieszczeniu. Jeżeli przyjąć za kryterium specyficzne wymagania przechowywanych zapasów, wówczas można podzielić magazyny na:
Te ostatnie można podzielić również w oparciu o wysokość budynku. Wyróżnia się magazyny:
W magazynach przechowuje się bardzo zróżnicowane produkty. Zapasy różnią się m.in. konsystencją, rozmiarami i wagą, przeznaczeniem, sposobem przechowywania oraz specyficznymi wymaganiami. Budowla magazynowa musi być zatem przystosowana do składania wybranego towaru i pod tym względem można wyróżnić:
Magazyn w logistyce może również pełnić rolę ogniwa w działalności przemysłowej. W takich obiektach zakład składuje zapasy, które biorą udział w poszczególnych etapach procesu produkcji. W takich magazynach rozległa przestrzeń przeładunkowa ani wysoka wydajność przyjmowania i wydawania zapasów nie są najważniejsze.
Na co dzieli się magazyn przemysłowy? Można tutaj wyróżnić następujące instalacje logistyczne:
Rola w łańcuchu dostawy to kolejne kryterium, według którego można klasyfikować obiekty służące do składowania zapasów. Można tutaj wyróżnić magazyn produkcyjny, w którym przechowuje się produkty pomiędzy kolejnymi etapami procesu produkcji. Budowla magazynowa może również służyć do krótkoterminowego składowania zapasów pomiędzy kolejnymi etapami transportu (magazyn przeładunkowy). Obiekt może również zajmować się dostawą i wysyłką towarów - wówczas mówimy o magazynie dystrybucyjnym. Budynek magazynu może być również połączony z punktem sprzedaży detalicznej lub hurtowej (magazyn handlowy).
Można również wyodrębnić rodzaje magazynów w zależności od tego, jakie miejsce zajmują w łańcuchu dostaw. Pierwsze miejsce w hierarchii zajmuje magazyn centralny, czyli obiekt o bardzo rozbudowanej sieci dystrybucji. Towary z magazynu centralnego rozprowadzane są wśród magazynów lokalnych. Te ostatnie zajmują się zaopatrywaniem punktów sprzedaży, w związku z czym często znajdują się blisko sklepów. Towary składowane w magazynie centralnym mogą pochodzić od jednego lub wielu dostawców (np. z różnych magazynów zakładowych).
Niektóre towary można załadować ręcznie, inne wymagają odpowiednich pojazdów i urządzeń (np. dźwignic, wózków widłowych). W niektórych obiektach ważną rolę odgrywa czynnik ludzki, czyli pracownicy, którzy ładują towary ręcznie, a także obsługują maszyny, pojazdy i urządzenia. Innym razem hala magazynowa jest niemal całkowicie zautomatyzowana, a rola pracowników sprowadza się do nadzorowania procesu logistycznego. Dlatego magazyny można sklasyfikować także według stopnia automatyzacji, przy czym wyróżnia się tutaj obiekty: