Spis treści
Projektory LED znaków w BHPPotrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Przemysłowa 10
40-020 Katowice
PL9542792700
Na skutek wypadku przy pracy pracownik może stracić zdrowie, a także możliwość zarobkowania i rozwoju zawodowego. Z kolei pracodawca ponosi koszty związane z absencją pracownika, uszkodzonym wyposażeniem czy wypłatą odszkodowania. Konsekwencji związanych z wypadkami przy pracy można uniknąć poprzez wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w BHP.
Pracownik może ulec wypadkowi m.in. poprzez niedostosowanie się do oznakowania na terenie zakładu pracy. Zakurzone, brudne czy uszkodzone oznakowanie można łatwo przeoczyć, zwłaszcza gdy pracownik się spieszy, a warunki otoczenia (np. przejrzystość powietrza) nie są najlepsze. Dlatego praktycznym rozwiązaniem są projektory LED znaków BHP, które mogą wyświetlać wybrane znaki na ścianie lub podłodze. Obraz wyświetlany przez rzutnik może przedstawiać m.in. przejścia dla pieszych, linie ciągów komunikacyjnych, znaki ostrzegawcze, treści informacyjne czy różne symbole, napisy i numery.
Korzyści z zastosowania projektorów LED w BHP to przede wszystkim:
Wypadki z udziałem suwnic mogą być skutkiem upadku ładunku podczas podnoszenia lub opuszczania, kołysania ładunku na zawiesiu lub przewrócenia ładunku po postawieniu go w docelowym miejscu. Niestety nie wszystkim zagrożeniom można zapobiec, dlatego pracownicy powinni zachować szczególną ostrożność w obszarze pracy urządzenia dźwignicowego. Mogą w tym pomóc lampy ostrzegawcze do suwnic, które emitują sygnały świetlne wyznaczające miejsce składowania ładunku. Oznakowanie może mieć formę punktów, okręgów lub linii w dowolnych kolorach.
Dlaczego warto zastosować lampy ostrzegawczych do suwnic:
W 2023 roku w wyniku uderzenia przez obiekt w ruchu ucierpiało 20,4% wszystkich poszkodowanych przy wypadkach przy pracy. Do tego typu zdarzeń można zaliczyć np. potrącenie pracownika pieszego przez wózek widłowy. System ostrzegawczy dla pieszych i wózków IPAS pomaga zapobiegać kolizjom, ponieważ informuje o zbliżaniu się pracownika na niebezpieczną odległość. Innymi słowy, system wszczyna alarm, gdy inny pracownik podejdzie zbyt blisko. Rozwiązanie opiera się na umieszczeniu w różnych miejscach sensorów, które przez cały czas mierzą dystans między sobą.
Obszary zastosowania systemu ostrzegawczego IPAS to:
Lampy Red Zone chronią przed potrąceniem pracowników pieszych przez wózki widłowe lub inne pojazdy. W tym przypadku ostrzeganie polega na wyświetlaniu linii wokół pojazdu, które wytyczają "strefę zagrożenia". Dzięki świetlnemu oznaczeniu pracownicy piesi mogą łatwiej zauważyć przemieszczający się pojazd i tym sam samym uniknąć kolizji. Takie rozwiązanie jest pomocne zwłaszcza w miejscach, w których panuje duży hałas (np. hale produkcyjne) lub niewystarczające oświetlenie (teren zewnętrzny).
Wśród zalet lamp Red Zone należy wskazać:
Prawidłowe oznakowanie ciągów komunikacyjnych czy dróg transportowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu, jakim jest wirtualna linia bezpieczeństwa, wszystkie drogi na terenie zakładu pracy stają się czytelne i łatwe do zauważenia w różnych warunkach oświetleniowych. Linie wyznaczone za pomocą lasera lub projektora LED są odporne na zabrudzenie i uszkodzenie, dzięki czemu zachowują skuteczność także w wymagających warunkach (intensywne użytkowanie, duże zapylenie).
System kamer do detekcji ruchu IVIEW+ opiera się na zastosowaniu kamer i kolorowych wyświetlaczy, które informują operatora pojazdu o zbliżaniu się innych pracowników (w pojazdach i pieszych). System potrafi dokładnie ustalić pozycję innych pracowników, a następnie wszcząć alarm w razie skrócenia dystansu na zbyt niebezpieczną odległość. Wykrycie zagrożenia skutkuje uruchomieniem sygnałów dźwiękowych i wizualnych.
Najważniejsze zalety systemu IVIEW+ to:
Zapełnione regały w magazynach ograniczają widoczność na skrzyżowaniach dróg transportowych i komunikacyjnych, co stwarza ryzyko kolizji pomiędzy pracownikami (pieszymi i operatorami pojazdów). System ostrzegawczy do regałów CS polega na zastosowaniu kompaktowych urządzeń, które umieszcza się na zewnętrznych krawędziach regałów. Po wykryciu ruchu z dwóch różnych kierunków urządzenie emituje sygnał dźwiękowy i świetlny. Dzięki temu pracownicy, którzy nie widzą się nawzajem, są świadomi swojej obecności i mogą uniknąć niebezpiecznej kolizji.
Do zalet systemu ostrzegawczego CS zaliczyć należy:
W 2023 roku wypadki przy pracy najczęściej miały związek z uderzeniem w nieruchomy obiekt (30,4% poszkodowanych), ale do wielu zdarzeń doszło również wskutek uderzenia przez obiekt w ruchu oraz kontakt z przedmiotem ostro zakończonym, szorstkim, chropowatym lub twardym. Zdecydowanie najwięcej wypadków (41,1%) było spowodowanych niewłaściwym zachowaniem pracownika. Często nieprawidłowe zachowanie wynika z pośpiechu panującego w miejscu pracy oraz z niezachowania wystarczającej ostrożności. Wypadkom można jednak zapobiegać poprzez wdrożenie technologii, które zwiększają świadomość zagrożenia wśród pracowników pieszych i operatorów pojazdów.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w doborze sprawdzonych rozwiązań technologicznych w BHP - służymy wsparciu. Zapraszamy do kontaktu: