Spis treści
Zaniedbanie ciągów komunikacyjnychPotrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Przemysłowa 10
40-020 Katowice
PL9542792700
Hala magazynowa to miejsce, gdzie dynamika pracy może przypominać ruchliwe skrzyżowanie miejskie lub labirynt z przeszkodami. Zarządzanie takim obszarem wymaga szczególnego podejścia, aby zminimalizować ryzyko wypadków i kolizji.
Hala magazynowa to specyficzne środowisko pracy, które czasami przypomina ruchliwe skrzyżowanie w centrum miasta, a innym razem ciasny labirynt z przeszkodami. Nic więc dziwnego, że często dochodzi tu do kolizji pomiędzy pracownikami oraz wypadków z udziałem ładunku, maszyn i urządzeń. Jakie zagrożenia należy wziąć pod uwagę przy zarządzaniu halą magazynową?
Wnętrze hali magazynowej powinno być tak zaprojektowane, aby pracownicy mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy ładunkami i wykonywać powierzone im obowiązki. Nie może więc zabraknąć:
Niestety zdarza się, że szlaki komunikacyjne są zaprojektowane niezgodnie z przepisami (kwestię bezpieczeństwa w magazynach regulują normy EN15512 oraz EN15620) albo niedrożne, np. ze względu na zalegający towar. W tej sytuacji mogą występować częste kolizje pomiędzy dwoma pojazdami lub pracownikami pieszymi a pojazdami. Do zderzeń dochodzi zwłaszcza na skrzyżowaniach pomiędzy regałami, gdy pracownicy nie widzą osób nadchodzących/nadjeżdżających ze swojej prawej i lewej trony.
Co za dużo, to niezdrowo - to znane porzekadło sprawdza się również w logistyce magazynowej. Zbyt mocno obciążone półki grożą zawaleniem, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Wypełnione "pod korek" regały utrudniają również zdejmowanie i wykładanie towarów, przez co w trakcie pracy może dojść do zsunięcia się ładunku i przygniecenia pracownika. Poza tym przepełnione półki ograniczają widoczność na korytarzach roboczych, co zwiększa ryzyko kolizji pomiędzy pracownikami przemieszczającymi się wzdłuż krzyżujących się szlaków komunikacyjnych. Można temu zapobiec poprzez założenie na regałach specjalnego systemu ostrzegawczego.
Brak dobrej widoczności to zdecydowanie najczęstsza przyczyna kolizji z udziałem wózków widłowych. Operator takiego pojazdu ma niełatwe zadanie - musi bowiem panować nad ładunkiem, a jednocześnie bacznie obserwować otoczenie, żeby nie zderzyć się ze ścianą, regałem czy innym pracownikiem. Niestety zjawisko "martwego pola", a także błąd ludzki mogą przyczynić się do najechania wózkiem na pieszego pracownika. Żeby temu zapobiec, firmy stosują różnego rodzaju zabezpieczenia - od najprostszych rozwiązań (np. odzieży odblaskowej), przez kamery montowane na wózkach aż po zaawansowane systemy antykolizyjne z czujnikami i transponderami.
Magazynierzy nie mogą narzekać na statyczny tryb pracy. Muszą przyjąć dostawę, posortować i umieścić towar w odpowiednich miejscach, wydać ładunek - to wszystko wymaga utrzymywania dość żwawego tempa pracy. Niestety pośpiech i w tym przypadku jest złym doradcą. Operator wózka pracujący pod presją czasu może na przykład wykonać zbyt gwałtowny manewr, który doprowadzi do wywrócenia się pojazdu. Pośpiech może również skłaniać kierowcę do nadmiernej prędkości, co może skutkować zderzeniem ze ścianą, regałem, innym pojazdem lub pracownikiem pieszym. Szybkie tempo pracy sprzyja też popełnianiu błędów podczas obsługi maszyn i pojazdów (np. niewłaściwemu obciążeniu wózka), co z kolei może narazić pracownika na bolesny uraz czy nawet trwałe kalectwo.
Hala magazynowa powinna funkcjonować jak dobrze naoliwiony mechanizm - sprawnie, skutecznie i bez przestojów w pracy. Niestety zdarza się, że logistyka zawodzi i na magazynie panuje chaos. Na jednej zmianie jest zbyt dużo lub za mało pracowników, towar zalega w nieodpowiednich miejscach, a praca odbywa się w mało sprzyjających warunkach (bałagan, hałas, zbyt niskie/wysokie temperatury, brak przerw). W takich okolicznościach nietrudno o popełnienie błędu, który może doprowadzić do zniszczenia ładunku, uszkodzenia urządzeń magazynowych czy narażenia pracownika na utratę zdrowia.
Wielu wypadków można byłoby uniknąć, gdyby w logistyce magazynowej zadbano o odpowiednie zabezpieczenia. Nawet najprostsze metody - jak wyznaczanie ciągów komunikacyjnych za pomocą taśmy czy zastosowanie znaków ostrzegawczych - zwiększają bezpieczeństwo i komfort pracowników. Każdy magazynier powinien również posiadać odzież ochronną, która zmniejsza ryzyko kolizji z pojazdami i jednocześnie łagodzi skutki wypadków. Za pomocą metalowych osłon kół można zapobiegać urazom stóp u operatorów wózków ręcznych (paleciaków), z kolei blokady prędkości hamują zapędy brawurowych kierowców wózków widłowych. W dużych magazynach można dodatkowo zastosować nowoczesne systemy antykolizyjne i kamery do wózków widłowych, dzięki którym można raz na zawsze wyeliminować wypadki związane z ograniczoną widocznością.