Spis treści
Zagrożenia związane z eksploatacją suwnicPotrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Przemysłowa 10
40-020 Katowice
PL9542792700
Suwnice stanowią niezbędne narzędzie pracy w przedsiębiorstwach, w których cykl technologiczny wymaga przemieszczania ciężkich ładunków w zakresie transportu bliskiego. Niezależnie od rodzaju suwnicy zasady bezpieczeństwa są wszędzie takie same i obejmują dbanie o stan techniczny urządzenia, obsługę przez wykwalifikowanych pracowników oraz przestrzeganie instrukcji eksploatacji i przepisów.
Suwnice dzielą się na urządzenia ogólnego przeznaczenia (np. suwnice pomostowe, bramowe i półbramowe) oraz urządzenia stosowane w procesach specjalistycznych (np. suwnice chwytakowe, lejnicze, wsadowe, kuziennicze czy striperowe). Niezależnie jednak od przeznaczenia, suwnice pracują z ciężkimi ładunkami, w dodatku czasami w ekstremalnych warunkach z wysoką temperaturą, ogniem, dużym zapyleniem itp. Główne zagrożenie dla pracowników związane jest z możliwością przygniecenia (np. podczas opuszczania ładunku lub w wyniku niekontrolowanego upadku ładunku) oraz uderzenia (np. podczas podnoszenia ładunku). Do wypadków najczęściej dochodzi w wyniku nieprzestrzegania zasad BHP oraz instrukcji eksploatacji urządzenia.
Jednym z podstawowych warunków bezpiecznej eksploatacji suwnic jest przestrzeganie przepisów dozoru technicznego. Wszystkie suwnice podlegają bowiem dozorowi technicznemu (mówi o tym Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu). Zgodnie z przepisami podmiot eksploatujący suwnicę zgłasza urządzenie do właściwej jednostki Urzędu Dozoru Technicznego. Do wniosku należy dołączyć dwa komplety dokumentacji wskazanej w § 4 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.
W rozporządzeniu określono formy dozoru technicznego oraz częstotliwość badań (okresowych i doraźnych kontrolnych) dla poszczególnych urządzeń. I tak:
Do czynności związanych z eksploatacją oraz konserwacją suwnic należy zatrudnić wyłącznie osoby posiadające stosowne kwalifikacje. Zdobycie uprawnień wymaga zdania egzaminu w części teoretycznej i praktycznej przed komisją kwalifikacyjną Urzędu Dozoru Technicznego. Zaświadczenia kwalifikacyjne pracowników obsługujących suwnice zachowują ważność przez 5 lat (suwnice specjalnego przeznaczenia) lub przez 10 lat (suwnice ogólnego przeznaczenia). Z kolei osoby, które zajmują się konserwacją suwnic, muszą odnawiać uprawnienia co 5 lat (niezależnie od rodzaju urządzenia). Naprawy i modernizacje suwnic mogą być wykonywane tylko przez podmioty posiadające uprawnienia wydane przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego).
Niestety nawet regularne przeglądy techniczne ani kwalifikacje pracowników nie gwarantują, że na terenie zakładu pracy nie dojdzie do wypadku z udziałem suwnic. Niezwykle ważne jest bowiem przestrzeganie instrukcji eksploatacji urządzenia oraz zasad bezpieczeństwa.
Każdy dzień pracy należy rozpocząć od sprawdzenia, czy suwnica nie stanowi zagrożenia dla otoczenia. W razie stwierdzenia nieprawidłowości pracownik powinien odstąpić od pracy i powiadomić pracodawcę. Urządzenie musi być w doskonałym stanie technicznym, a wyniki kontroli należy odnotować w dzienniku obsługi suwnicy.
Przed rozpoczęciem pracy:
Operator suwnicy powinien otrzymać szczegółowe wytyczne dotyczące parametrów transportowanych ładunków oraz miejsca pobierania i składania ładunku. Suwnica musi być przystosowana do rodzaju ładunku i jego ciężaru (przekraczanie dopuszczalnego udźwigu jest zabronione). Ponadto zawsze należy się upewnić, czy na drodze transportowanego ładunku nie występują żadne przeszkody. O jakich innych zasadach należy pamiętać podczas pracy?
W trakcie obsługi suwnicy:
W trakcie pracy suwnicy operatorzy korzystają z różnych zabezpieczeń, np. ograniczników ruchu suwnicy oraz wyłączników awaryjnych. Co bardzo ważne, pracownik powinien zwracać baczną uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu urządzenia. Oczywiście zasad bezpieczeństwa powinny przestrzegać również osoby trzecie. Należy uważać szczególnie przy mokrej, oblodzonej lub brudnej od smaru nawierzchni, ponieważ w razie poślizgnięcia można uderzyć w przemieszczający się ładunek lub wpaść pod niego. Żeby zapobiec wypadkom z udziałem osób postronnych, warto zabezpieczyć strefę pracy suwnicy za pomocą łatwego w montażu oznakowania świetlnego. Co to za rozwiązanie?
Lampy ostrzegawcze do suwnic wyznaczają obszar przemieszczającego ładunku, dzięki czemu osoby postronne wiedzą, do którego miejsca nie powinny się zbliżać. Oznaczenie może mieć formę linii, punktów lub okręgów. Dzięki zastosowaniu projektorów przemysłowych ostrzeżenie sprawdza się przy słabym oświetleniu, brudnym i zakurzonym podłożu, a także w ekstremalnych temperaturach. Oznakowanie świetlne jest skuteczniejsze niż alarm dźwiękowy, ponieważ sprawdza się także przy hałasujących maszynach i wówczas, gdy pracownicy korzystają z ochronników słuchu. Projektory mają również korzystny wpływ na komfort operatora suwnicy, ponieważ oznakowanie pomaga zlokalizować położenie ładunku.